Domovská stránka
> C
> Co Člení Text Podle Interpunkčních Znamének?
Co člení text podle interpunkčních znamének?
Jedná se v podstatě o znaménka, která slouží ke členění textu, oddělujeme jimi jednu část textu od druhé. Tím, že text rozdělují, přispívají i k tomu, aby byl přehlednější a čtenáři se v něm lépe orientovalo. Díky interpunkčním znaménkům snadno najdeme v textu konec věty nebo třeba přímou řeč.
Kdo zavedl interpunkci?
Za dnešní čárku, středník a dvojtečku vděčíme benátskému nakladateli a tiskaři Manutiovi, který tato znaménka v 15. století zavedl, aby usnadnil orientaci v psaném textu.
Jak se značí narození? Hvězdičkou lze odkazovat poznámku pod čarou, symbolizuje také narození člověka. Křížek naopak symbolizuje úmrtí. Ampersand, popř. „and", v češtině zastává v názvech firem české „a".
Co znamená ?!?
je interpunkční znaménko, které se zpravidla používá pro ukončení věty rozkazovací nebo zvolací, po citoslovci nebo ke zdůraznění věty oznamovací.
Jak se patří čárka? Stejně tak se neklade čárka mezi výrazy vzniklé z vedlejších vět, které pozbyly větné platnosti ("Ať je jaký chce.", "Chlap jak se patří."). Čárkou se neoddělují ani infinitivní vazby závislé na slovesech být (nebýt) a mít (nemít), tvoří-li s infinitivem těsnou významovou a zvukovou jednotu, např.
Co znamenají tři tečky za větou?
Tři tečky – též „výpustka" či „trojtečka" (jedná se totiž o jeden znak, nikoli tři samostatné tečky) – obecně označují vynechání určité části textu, přerývanou nebo nedokončenou řeč.
Můžete se také zeptat, kdy se píše otazník? Otazník (?) je interpunkční znaménko, které se používá pro ukončení věty tázací. V česky psaném textu se dle normy ČSN připojuje k předcházejícímu slovu bez mezery; ve francouzštině se od něj odděluje mezerou (resp. správně typograficky slabou spacií).
Kdy se píše středník?
Středník odděluje části jedné věty, ale výrazněji než čárka. Středníky se v posledních desetiletích téměř přestaly používat a jejich používání je považováno za anachronismus. Nahradily je tečky nebo čárky, protože experti na styl radí, že věty mají být co nejkratší a dlouhé věty jsou projevem stylistické neobratnosti.
Následně, kdo zavedl diakritická znaménka? Nejprve se zavádí od konce 14. století do češtiny díky spisu Orthographia Bohemica (Český pravopis) připisovanému M. Janu Husovi. Objevuje se tečka (podle „punctus rotundus", také nabodeníčko krátké) s významem měkčení, pozdějšího háčku, a čárka („gracilis virgula", nabodeníčko dlouhé) pro označení délky.
Kdo u nás zavedl diakritický pravopis?
Jeho tvůrcem je pravděpodobně Jan Hus. Svůj návrh diakritického pravopisu, který znamenal podstatné zjednodušení dosavadní ↗ortografie (viz ↗spřežkový pravopis), představil v traktátu Orthographia Bohemica (patrně 1406, popř. 1410, 1411, 1412).
Similar articles
- Jak porovnat text ve Wordu?
Klikněte na tlačítko Porovnat na kartě Revize. Existují dvě verze dokumentu. Dokument, který chcete použít, najdete v části Původnídokument. Další dokument, který chcete porovnat, najdete v části RevisedDocument.
- Jak správně zarovnat text?
Pro zarovnání textu v článcích se doporučuje klasické zarovnání vlevo. Zarovnání do bloku kromě zarovnání na stránku roztáhne text k pravému rohovému okraji.
- Jak dát text na konec stranky?
Na další stránce je zarovnání zachováno a můžete zadávat až po posledním znaku.
- Jak hrát na kytaru podle zpěvníku?
Pokud chcete začít cvičit, musíte najít skladbu s jedním z uvedených akordů. Bude vám trvat dlouho, než si nastavíte prsty do správných poloh. Může trvat i několik měsíců, než se dostaví jistota.
- Jak nahrát text?
- Jak diktovat text do Wordu česky?
- Jak animovat text v Powerpointu?
- Jak dělíme počítačové sítě podle rozlohy?